Megrögzött Androidosként két eszközzel is rendelkezem, az egyik egy két éves öregecske, de még mindig fitt HTC Desire, a másik már egy fiatalabb modell, egy Galaxy Tab 10.1. Mindkét készüléknél eljutottam arra a pontra, hogy érdemes rootolni, Főzött romot feltelepíteni. Ezen cikk keretein belül összefoglalom, hogy mik az előnyei, miért érdemes végigvinni ezeket a beavatkozásokat.
1. Felesleges programok
A gyártók adott esetben önkényesen telepítenek alkalmazásokat, amiket aztán nem lehet eltávolítani. Az embernek ritkán van szüksége az amerikai tőzsde folyamatos nyomon követésére, vagy Angol multiplayeres szókirakóra, de sorolhatnám. Szerencsére a Főzött romokat nem árasztják el a felesleges alkalmazások.
2. Elérhetetlen beállítások
Egyes beállításokat elérhetetlenné tesznek a gyártók, például a Galaxy Tab-omon nem lehet a gyorsulásmérő szenzort kalibrálni, viszont típushiba, hogy elkalibrálódik, és az ember rohangálhat szervizbe, persze csak gyári szoftverrel.
Ráadásul a főzött rom számos +beállítást kínálhat fel.
3. Gyatra frissítési hajlam
A gyártók nem szeretnek verziót frissíteni, érthető, mert így a vásárlók gyakrabban váltanak telefont, hiszen azt hiszik, hogy a vasuk gyorsabban avul el, pedig egy jó rom újjá varázsolhatja készülékünket. Szerencsére nem egy csapat dolgozik azon éjt nappallá téve, hogy kihozza a legfrissebb főzött romokat.
4. Teljes hozzáférés a rendszerhez, és teljes jogosultságú appok telepítése
Ez egy veszélyes terület, hiszen hozzáférhetünk a rendszer állományaihoz, könnyen kárt tehetünk benne érthetően ettől óvják a mezei felhasználót a gyártók. Az előre elkészített konfiguráló appok viszont leveszik a vállunkról ezt a terhet, a cikk végén felsorolok párat közülük.
5. Belső memória tehermentesítése
Átmozgathatjuk többek között az alkalmazásokat az sd kártyára, így több appot telepíthetünk.
6. Teljes rendszer, és app biztonsági mentés
Elmenthetjük az sd kártyára (vagy felhős tárhelyre) a komplett rendszerünket, vagy egyes alkalmazásokat.
Alkalmazások
Ha már rootoltunk használjuk ki a lehetőségeket.
ClockSync
A ClockSync online atomórákhoz igazítja a telefon rendszeridejét, így az mindig a pontos lesz. Be lehet állítani, hogy ezt automatán tegye, mondjuk minden nap.
Superuser
Ez az alkalmazás képes kezeli a root jog kiosztását, így azt manuálisan tudjuk korlátozni, ez akkor jön jól, ha egy rosszindulatú alkalmazás turkálna a rendszerünkben.
ROM Manager
Ezzel a hasznos alkalmazással tudjuk a rendszer mentéseinket kezelni, illetve új főzött romokat telepíteni.
Titánium Backup
Ez az alkalmazás menti az alkalmazásainkat, és azok beállításait, akár ütemezve.
ROM Toolbox
A toolbox számos beállítást tartalmaz, amivel módosíthatjuk a rendszer működését,
S2E (simple2ext)
Ez az app képes a telepített alkalmazásokat, és a gyorsítótárakat (chace) az sd kártyán kialakított ext4-es partícióra mozgatni (particionáláshoz használjunk kártya olvasót).
Nálam a gyorsítótárak átmozgatása instabilitáshoz vezetett, de ezt vissza tudjuk csinálni.
Az appok átmozgatása viszont hatalmas előny, akár több száz alkalmazást is telepíthetünk, anélkül, hogy betelne a belső tárhely, nem kell sakkozni, hogy mi lehet a készüléken.
avast! Mobile Security
Ez az alkalmazás magában megéri a rootolást, ingyenes, van benne vírusirtó, lopásvédelem, hívásszűrő, web védelem, és tűzfal. Ebből a tűzfalat emelném ki, amiben meghatározhatjuk, hogy mely hálózathoz férjenek hozzá az eszközön lévő appok. A wifit, a 3G-t, és a roamingot tilthatjuk le, így egyrészt külföldön, vagy a határ közelében, nem fognak rosszalkodni az alkalmazásaink, és a mobilnet számlánkat is féken tarthatjuk.
Másik nagy előnye, hogy az internetet nem igénylő, viszont hirdetéseket megjelenítő appok nem fognak feleslegesen kommunikálni, és persze hirdetéseket sem fognak megjeleníteni.
Bárkivel előfordulhat, hogy egy rossz mozdulattal értékes állományokat töröl, az undelete képes ezeket visszaállítani.